Menu witryny

Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec

 

 

 

- „Niedziela ze św. Florianem” – Impreza rodzinna o charakterze pikniku którego tematem przewodnim będzie Święty Florian – patron strażaków. W ciągu całego dnia, w plenerach skansenu zaproszeni strażacy z OSP i PSP będą prowadzili gry i zabawy dla uczestników imprezy, a także zaprezentują sprzęt gaśniczy  pokaz zawodowej sprawności. W trakcie jej trwania zobaczyć także będzie można wystawę poświęconą patronowi oraz wziąć udział w konkursach plastycznych na jego wizerunek.  Termin 26 kwietnia 2015 roku.

 

- „Po krakowsku” Przegląd Zespołów Obrzędowych –  XXI edycja konkursowego przeglądu zespołów obrzędowych i Kół Gospodyń wiejskich z powiatu chrzanowskiego i ościennych prezentujących  dawne obrzędy i zwyczaje ludowe. Pokazom scenicznym towarzyszy barwny kiermasz rękodzieła ludowego i poczęstunek regionalnymi potrawami.  Termin 24 maja 2015.

 

- „Tajemnice Zamkowej Wieży”- wydarzenie, którego główną atrakcją dla turystów będzie wzięcie udziału w grze terenowej na Zamku Lipowiec. Uczestnicy maja okazję poznać „tajemnice” zamkowych wnętrz, poznać historię lipowieckiej warowni, a także wziąć udział w grach zręcznościowych i biesiadować przy rycerskich posiłkach. Termin 31 maja 2015 roku.

 

- „Przy chłopskim stole” Konkurs Potraw Regionalnych – XXI edycja konkurs trwale wpisanego w kalendarz imprez plenerowych w skansenie w Wygiełzowie. Prezentuje on kulinarne umiejętności Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu chrzanowskiego i ościennych powiatów. W trakcie konkursu widzowie mają możliwość poznania historii tradycyjnych potraw  regionu i miejscowości oraz poznać ich smak podczas poczęstunków oferowanych przez każde z Kół Gospodyń. Termin 14 czerwca 2015 roku.

 

- „W krainie baśni” – impreza plenerowa u progu wakacji, skierowana głównie do rodzin z dziećmi.  Jej uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach, zabawach i występach na scenie, a tematem przewodnim będzie świat legend i baśni polskich, w tym popularnych bajek ludowych. Wysłuchać będzie można bajek i opowieści ludowych czytanych przez lektorów, a także sporządzić stroje bajkowych bohaterów. Termin 21 czerwca 2015 roku.

 

- Festiwal „Etnomania” – kolejna cykliczna już impreza związana z przestrzeniami skansenu w Wygiełzowie. W jej trakcie widzowie mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych warsztatach rękodzielniczych i rzemieślniczych, uczestniczyć w różnego typu zajęciach muzycznych, edukacyjnych, a także nabyć wyroby rękodzieła ludowego. Warsztatom i pokazom towarzyszą także pokazy sceniczne i koncerty muzyczne.Termin 19 lipca 2015 roku.

 

- Turniej Rycerski – impreza plenerowa rozgrywająca się na zamku Lipowiec i w jego otoczeniu w trakcie której  rycerskie grupy rekonstrukcyjne odtwarzają sceny bitewne, rycerskie turniejowe pojedynki, a scenografia lipowieckiego zamku i wprowadzana aranżacja przybliża widzom kulturę i życie codzienne w średniowieczu. Termin 2 sierpnia 2015 roku.

 

- Powiatowe Święto Miodu „Miodobranie pod Lipowcem” – tradycyjne święto pszczelarzy podczas którego w Wygiełzowie prezentują się  Koła Pszczelarskie skupione w Powiatowej Radzie Bartniczej oraz zaproszone Koła z regionu Małopolski Zachodniej. W trakcie imprezy  usłyszeć można opowieści o życiu pszczół, poznać tajniki opieki nad pszczołami oraz degustować i zakupić produkty pszczele. Termin 2 sierpnia 2015 roku.

 

- Zlot Wiedźm i Czarownic – cykliczna, barwna  impreza na zamku Lipowiec, organizowana we   współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Babicach. W jej trakcie odbywają się konkursy na najciekawsze stroje wiedź i czarownic, konkursy i zabawy oraz koncerty muzyczne. Impreza ma wyjątkowy klimat i charakter ludyczny, który przyciąga corocznie ogromne rzesze uczestników. Termin  30 sierpnia 2015 roku.

  

- XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej – Jubileuszowa edycja Festiwalu, który od ćwierćwiecza gości w przestrzeniach Muzeum w Wygiełzowie oraz w zabytkowych kościołach powiatu chrzanowskiego. Koncerty festiwalowe cieszące się dużym uznaniem publiczności są ważnym wydarzeniem muzycznym w regionie Małopolski Zachodniej. Festiwalowe prezentacje muzyczne odbywać się będą w każdą niedzielę w  kościele z Ryczowa, w dworze z Drogini i w amfiteatrze na terenie skansenu. Planowana jest liczba 8 koncertów muzycznych, od połowy sierpnia do drugiej niedzieli września – od 16 sierpnia – do 20 września 2015 roku.

 

– „Ziemniaczysko pod Lipowcem” – W trakcie imprezy zostanie przeprowadzony konkurs na „PrzySmaki Chrzanolandii”. Ponadto będzie można posmakować „Ziemniaki po cabańsku” przyrządzone przez Koła Gospodyń Wiejskich, wziąć udział w warsztatach, pokazach rzemiosła lokalnych artystów, zabawach oraz w konkursach dla dzieci i dorosłych. Na scenie zaprezentują się lokalni artyści. Imprezę zakończy biesiada ludowa. Termin 6 września 2015 roku.

 

- „Pod czerwoną jarzębiną”  - Tradycyjny Doroczny Odpust w Parku Etnograficznym w Wygiełzowie. Zabytkowym kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z Ryczowa odprawiona zostanie uroczysta msza święta, a w plenerach skansenu odbędą się prezentacje dawnych rzemiosł oraz pokazy tradycyjnych zajęć wiejskich. Na scenach plenerowych skansenu odbędą się koncerty muzyki ludowej i folkowej. Termin 20 września 2015 roku.

Odwiedza nas 28 gości oraz 0 użytkowników.

Zapraszam na imprezy

Gościliśmy

363263
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
W tym roku
Ten miesiąc
Zeszły miesiąc
Od 1 grudnia 2014
59
1202
2028
358815
8615
8614
363263

Twoje IP: 54.166.146.211
2018-03-23 07:00:24

Zamonit.pl © 2011-2015. Napoleon Czarny