Menu witryny

Artykuły

Letni dzień

21 lipca szczególny dzień dla mnie, korzystając z pięknej pogody oraz wolnego zrobiłem wypad w okolice dzieciństwa Dolina Wody Wiodącej.

Pierwszy przystanek to parking pod skałami zegarowymi na Smoleniu .

Zdali skusił mnie dziwny dźwięk dochodzący z spod skałyBiśnikBiśnik. Tablica przed ścieżką do skały opisuje 150 tyś lat korzystania z jaskini przez paleolitycznych myśliwych, żadnej zwierzyny nie spotkałem jedynie opuszczone gniazdo w zakamarku skalnym. W potężnej skale znajdują się wrota do piekieł - w słowiańskiej mowie Bies to diabeł a wejście groty to wrota piekieł.Biśnik. Na ścianie znajdują się dwa wejścia, jedno zakratowanejaskiniajaskiniaa drugim spotykałem ekipę archeoarcheo i to ich sprzęt archeo zakłócał sielankę w okolicy. Ścieżka wiedzie pograniczem lasu i pól pod nogami zakwitają  goryczki, wyrastają grzyby. W pełnym słońcu cudownie skrzy się pajęczyna rozpięta nie opodalpajeczyna. Co krok uśmiechają się do mnie kwiaty lub oznaki naszej historii. Droga zmienia się w delikatny wąwóz,  wyższe ściany stworzyły pułapkę dla młodych płazówmłoda zabkamłoda zabka. Koniec lasu, przed mną rozpościerają się pola. W złocie łanów moje oko wypatruję chabrychabry i makimaki polnemaki polne. Wracam do lasu  poszukać Grodziska PańskiegoGrodzisko Pańskiewierzchołek skalny widoczny z okolicy ogrzany słońcem przyciąga różnorakie kwiaty a te owady. Na szczyt prowadzi ścieżka  obok współczesnego krzyża. Jest to cudowny punkt widokowy, oddalony od cywilizacji cichy a zarazem zagospodarowany. Utworzono uroczy mostek nad przepaścią prowadzący na drugą skałę. Tutaj jest mała pułapka gdyż zejście jest z powrotem po mostku i specjalnymi schodami w dół a nie dziką ścieżką na złamanie karku . U podnóża mostek skalny   z widokiem na kładkę od dołu  , ostatnie spojrzenie na skały i powrót do samochodu.

Zamek Smoleń. Duża ilość odwiedzających w tygodniu. smoleń Zamek w ostatnich dniach został podzielony i sprywatyzowany. Na wieże można wejść za biletem a na podgrodzia po nowej kładce smoleń za darmo. Na dziedzińcu wewnętrznym powstały schody wokół murów a z nich klasyczny widok  na wieże zamkową smoleń.

 Ruszam do Pilicy. O bok stawu  z dala widnieje w parku Pałac pilica pałac, z bliska widok jest bardziej smutny, remont rozpoczęty lata temu zatrzymany, nikt już nawet niczego nie zabezpiecza pilica pałac sfinks pilnujepilica pałac  pozostałości po remontach pilica pałacWidok przez okno

 jedynie ogrodnik dba o trawniki.

 

Ostatnie miejsce do którego się udaje to klasztor OO Reformatów klasztor OO Reformatów . Piękny barokowy wystrój za zamkniętymi drzwiamiklasztor OO Reformatów  Jedynie można zwiedzić ogród Maryjny z panoramą Pilicyklasztor OO Reformatów

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

Gościliśmy

1218590
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
W tym roku
Ten miesiąc
Zeszły miesiąc
Od 1 grudnia 2014
60
1093
3213
1214274
5587
10836
1218590

Twoje IP: 3.239.95.36
2024-05-18 02:43:06

Zamonit.pl © 2011-2015. Napoleon Czarny